Gå till innehållet

✌🏼Fri frakt över 100€

Creative-Cables lyser upp Ciel Rooftop i coliving-oasen i Marseille

Unik atmosfär för restaurangens terrass på The Babel Community. Att njuta av även på natten tack vare de specialdesignade lamporna från Creative-Cables.

En plats att arbeta, vila eller träna, men framför allt för att mötas, dela och förverkliga sina livsprojekt, både personliga och professionella. Detta och mycket mer är The Babel Community, den första franska coliving-residensen som öppnade 2017.

Bordeaux, Grenoble, Montpellier, Paris är bara några av de städer som idag har dessa platser som kombinerar bostäder, coworking och ett brett ekosystem av tjänster och fritidsanläggningar. Bland dessa finns Ciel Rooftop, en äkta italiensk restaurang på takterrassen till residence Marseille Vieux-Port. Belägen på sjunde våningen i byggnaden är det den perfekta platsen för att njuta av en av stadens vackraste solnedgångar. Och om aperitifen övergår i middag och skymningen blir natt, är det de rätta ljusen från Creative-Cables som tänder kvällen.

Projektet föddes ur behovet av att tänka om kring belysningen av restaurangens terrass, med utgångspunkt i en säker och pålitlig produkt, även utomhus i regn och oväder. En anpassningsbar och flexibel produkt som gjorde det möjligt att helt skräddarsy ljussättningen, även för mycket specifika behov.

Fler ljuspunkter på borden eller ovanför bardisken och mer dämpad belysning vid sofforna? Varje kundönskemål har beaktats, för ett noggrant genomtänkt projekt, även med utgångspunkt i planritningen.

Vill du skapa ett utomhusprojekt? Boka din kostnadsfria rådgivning

För att skapa en installation som uppfyllde alla förväntningar utgick man från Eiva-2, den dubbla Lamphållaren som är perfekt för ljusslingor och kombinerar estetik och säkerhet. Tack vare den speciella isolerande gelen inuti och en membran som sluter tätt kring LED-lampan har denna Lamphållare skyddsklass IP65 och klarar regn och oväder utan problem.

Bland de mest uppskattade egenskaperna av kunden är även möjligheten att lägga till Lampskärmar när som helst utan att ändra installationen, vilket gör det mycket enkelt att i framtiden ändra atmosfären i restaurangen.

För att koppla ihop de 65 lamphållarna användes mer än 100 meter vit textilkabel för utomhusbruk, som inte bara smälte perfekt in i ljusslingan utan också gav projektet en tidlös elegans. Och för att ge projektet det varma och naturliga ljus som kunden sökte, användes LED-ljuskällor Globo G95 med böjd filament i dubbel loop.



Lampor eller ljusslingor? Det finns massor av EIVA Outdoor IP65-lösningar, framtagna för varje utomhusutrymme:

Föregående artikel Nästa artikel
close
close
close
I have a question
sparkles
close
product
Hello! I am very interested in this product.
gift
Special Deal!
sparkles