
Foto: Xavier Leguet Architecte | leguet.fr
I hjärtat av 11:e arrondissementet i Paris har arkitekten Xavier Leguet ansvarat för renoveringen av en vindslägenhet och förvandlat den till ett designmässigt och funktionellt utrymme.
På grund av snedtak och oregelbundna volymer krävde lägenheten innovativa belysningslösningar. Produkterna från serierna Filé och Lumet från Creative Cables visade sig vara det perfekta valet för att möta dessa behov med stil.

Varje ljus, en utmaning
En av de största utmaningarna vid renoveringar är att flytta ljuspunkterna. “Den nya ljuspunkten är sällan på samma plats som den tidigare; och ibland kan det vara svårt, om inte omöjligt, att dra nya elkablar enligt regelverket”, förklarade arkitekten Xavier Leguet. Här har Lumet och Filé-produkterna spelat en viktig roll, eftersom de möjliggjort att behålla den befintliga strömförsörjningen och placera ljuspunkterna där de behövdes mest. Hur? Tack vare synliga textilkablar, som inte bara förenklade installationen utan också gav rummet en dekorativ och färgstark touch.

Lyfta fram ovanliga volymer
Vindslägenheter med sina snedtak och oregelbundna linjer kräver belysningslösningar som smälter in harmoniskt med arkitekturen. "Det kan vara intressant att välja en lampa som sträcker sig på längden för att framhäva taklinjen. För ett ovanligt utrymme finns det inget bättre än belysning som sticker ut från mängden."


"Med snygga ljuskällor är det klart!"
Det räcker att lägga till några färgglada textilkablar, kombinera dem med designade ljuskällor och belysningen blir inte längre bara en funktionell nödvändighet, utan förvandlas till ett dekorativt element som definierar lägenhetens atmosfär. Lösningar av detta slag löser inte bara tekniska problem, utan förvandlar varje utmaning till en stilistisk möjlighet.